Po co oczeom cynk?

 

Jednym z najważniejszych pierwiastków koniecznych dla zdrowia naszych oczu jest cynk. Jego największe stężenie w oku znajduje się w centralnej części siatkówki - plamce żółtej. Do czego może prowadzić jego niedobór? Jak nietrudno się domyślić - w pierwszej kolejności do różnego rodzaju zwyrodnień plamki żółtej, poza tym do ogólnego pogorszenia wzroku, a nawet do krótkowzroczności. Cynk wchodzi również w interakcję z witaminą A, utrzymując jej prawidłowe stężenie we krwi.

 
 
Niedobory cynku są wręcz powszechne, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na jego źródła w diecie

Jednym z najważniejszych pierwiastków koniecznych dla zdrowia naszych oczu jest cynk.
 
 

Co więcej - dzięki cynkowi nasz wzrok szybko przyzwyczaja się do ciemności, tak więc dodatkową atrakcją powstałą w wyniku jego niedoboru jest obijanie się o meble podczas wstawania przed świtem zimowa porą.

Niedobory cynku są wręcz powszechne, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na jego źródła w diecie. Gdzie znajdziesz cynk? W ziarnach maku, pestkach dyni, słonecznika, sezamu, w nerkowcach, siemieniu lnianym, kaszy gryczanej... jednak najlepiej przyswaja się z produktów odzwierzęcych. Duża jego ilość znajduje się zwłaszcza w wątróbce, jajach, rybach, ostrygach i innych skorupiakach.

 
 
 Gdzie znajdziesz cynk? W ziarnach maku, pestkach dyni, słonecznika, sezamu, w nerkowcach, siemieniu lnianym, kaszy gryczanej.

 Gdzie znajdziesz cynk? W ziarnach maku, pestkach dyni, słonecznika, sezamu, w nerkowcach, siemieniu lnianym, kaszy gryczanej.

/ Naczynia Połączone →
/ Zdrowie, Medycyna Funkcjonalana, Dietetyka Kliniczna
Agata, Facebook →

Wiem Co JemBeata Styś